arnavutluk'ta bir anım

 1. 1
  Arnavutluktan makedonya'nın ohrid şehrine gidecektik bu arada Arnavutluk'un başkenti olan tiran'dayız tabi ilk başta makedonya'ya sınır şehir olan pogradek şehrine gitmemiz gerekiyor ve planımıza göre buradan da ohrid gölü üzerinden ohrid şehrine gideceğiz tabi mevzu öyle olmadı.
  Türkiye'de iken ayarladığımız bir abi vardı arnavutlukta bizi karşılayıp bir iki yer gezdirmişti türkiye'de okuduğu için türkçe'side baya iyiydi neyse bu abi bizi pogradek şehrinde karşılayacak abiye yönlendirdi dedi ingilizce anlaşırsınız bizde eyvallah dedik bindik bir pego j9 servisine 3 saatlik bir yolculuk sonrası pogradec'te indik iner inmez bizi karşılayacak abide durakta bekliyormuş bizi çantalardan tanıdı herhalde, selamün aleyküm dedi sarıldı bize mübarek. gelin işareti yaparak bütün balkanlarda kahve kültürü meşhur bir kahveciye götürdü,.

  oturduk kahveler geldi neyse konuşmaya çalışıyoruz idris abide ingilizce yok hani bir iki kelime ediyor ama yok bir türlü anlatamıyoruz, bizim derdimiz iki kişiyiz bu arada hala oğlu ile ben ohrid'e feribotla gitmek, söylüyoruz tabi idris abi yok anlamıyor arapça biliyorum diyor arnavutça biliyorum diyor ama yok ingilizce yok. saf saf birbirimize baka baka gülüyoruz sadece sağ olsun çok sıcak kanlı biri hani bir şeyler anlatıyor garibim ama anlamıyoruz tabi.

  En son aklımıza geldi bizi oraya gönderen yusuf abiyi aramak zar zor onun anlat sakta yusuf abiyi arattırdık yusuf abi üzerinden idris abi ile anlaştık ama tabi yağışlar nedeni ile feribotla geçiş yok mecbur araba ile geçecekcekmişiz. neyse tamam o işi hallettik hazır gelmişken pogradek şehrinde bir gezelim dedik idris abi bizi bırakmadı bizi gezdiriyor ama anlatıyor anlamadığımızı anlayınca elhamdülillah müslim diyor sarılıyordu anlamasak bile onun bu tavrı çok sıcaktı gerçekten. En son arabaya bindik sınıra gittik, oradan tampon bölgeyi de yürüyerek geçtik buda ilginç bir tecrübe aşağı yukarı 1 km falan, makedonya sınırlarından girdikten sonra da otobüsle ohrid şehrine gittik gitmeyen varsa harbiden tavsiye ederim çok güzel şehir.

  #ufaktefekanılar
  #841947 momix | 2 yıl önce
   
 2. tümünü gör