ajans

solhaber

Airbus ve BMW: Brexit netleşmezse İngiltere'den çekiliriz

Müzakerelerden sonuç alınamaması durumunda Mart 2019’da aynen yürürlüğe girmesi beklenen İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması kararına uluslararası şirketler ve bankalardan tepkiler geliyor. Havacılık devi Airbus ve BMW sürecin netleşmemesi durumunda İngiltere'den çekilebileceklerini açıkladı.
23.06.2018 22:33

Ali Koç: İddialar tamamen asılsız

Sosyal medyada İDO'nun ek sefer koymaması üzerine Maltepe mitingine ulaşımda güçlük çekenler için Ali Koç'un onlarca deniz otobüsü tahsis ettiği paylaşımları yapılmıştı. Koç iddiaların asılsız olduğunu belirten bir açıklama yaptı.
23.06.2018 22:11

Suudi kadınlar bu geceden itibaren trafiğe çıkıyor

Yüz milyarlarca dolarlık yatırımları ve ‘reformları’ ile gündeme gelen Suudi Arabistan velihat prensi Muahmmed bin Salman’ın teşvikiyle hazırlanan karar çerçevesinde Suudi kadınlar bu geceden itibaren trafiğe çıkacak.
23.06.2018 22:02

Pompeo, İran'ı 'dünyanın gazabına uğramak'la tehdit etti

ABD’nin İran ile nükleer anlaşmasından çekilmesinin ardından söylemlerini sertleştiren Trump hükümetinde bir yeni açıklama da Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapıldı. İran’ı olası bir nükleer silah geliştirme durumunda 'tüm dünyanın gazabına uğramakla’ tehdit eden bakan, ‘Umarım askeri müdahale gerekmez’ dedi.
23.06.2018 20:58

Brexit, İngiliz havacılık endüstrisini vurdu

Brexit’le beraber İngiltere’nin ürettiği uçak parçaları AB regülasyonlarına göre uyumsuz olarak tanımlanmaya başlarken, İngiltere’de verilen pilot ehliyetleriyse geçersiz ilan edildi. AB bu konuda İngiltere’yle uzlaşmaya yanaşmıyor.
20.06.2018 20:43

Brexit’in yıldönümünde ayrılık yanlıları ve karşıtları sokaktaydı

İngiltere’nin Avrupa Briliği’nden çıkışının oylandığı Brexit referandumunun kabulünün ikinci yıldönümünde ayrılık yanlıları ve karşıtları Londra sokaklarındaydı. On binlerce kişinin katıldığı gösteriler, sürmekte olan müzakerelerden sonuç çıkmaması durumunda Brexit’in yürürlüğe gireceği İngiltere için kritik öneme sahip.
23.06.2018 20:08

Şimşek yanılıyor, Türkiye ABD’nin AB otomotiv sektörüne yönelik uygulamalarından etkileniyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD’nin ticaret uygulamalarından Türkiye’nin etkilenmeyeceğini, çok önemli bir ticaret ortağı olmadığını söyledi. Özellikle otomotiv ihracatı açısından Türkiye’nin en az etkilenecek ülke olduğunu iddia etti. Türkiye’nin otomotiv sektörü ihracatının yaklaşık yarısı Avrupa Birliği üyelerine yönelik otomotiv yan sanayi ihracatı ve müşterileri de ABD’ye bitmiş...
23.06.2018 19:56

Fırat Kalkanı Harekatı'ndan patates çıktı

Patates fiyatları fahiş seviyelere çıkarken, TSK'nin Fırat Kalkanı Harekatı ile girdiği Suriye topraklarında üretilen patatesin marketlere arz edilmeye başlandığı bildirildi. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği El Bab, Azez, Çobanbey ve Aktarin'de sözleşmeli üretim modeliyle üretilen patatesleri ilk olarak Ankara'da iki market zincirine ulaştırdı.
23.06.2018 20:58

Propaganda yasağı başladı

Yarın yapılacak seçimler için propaganda yasağı saat 18.00 itibarıyla başladı. Seçim yasakları da belli oldu.
23.06.2018 18:53

Rusya'dan 'ÖSO, Suriye ordusuna yardım etti' iddiası

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ordusunun, ülkenin güneyindeki gerilimi azaltma bölgesinde bine yakın El Nusra Cephesi saldırısını ÖSO müfrezelerinin yardımıyla püskürttüğünü ileri sürdü. Suriye Arap Haber Ajansı'ndan konuyla ilgili geçilen haberlerdeyse böyle bir bilgiye yer verilmedi.
23.06.2018 17:44

Ürdün Kralı'nın ABD ziyareti başladı

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Washington ziyaretinin ilk gününde ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Savunma Bakanı James Mattis, Hazine Bakanı Mnuchin ve Ticaret Bakanı Ross ile görüştü. Pazartesi günü Trump ile bir araya gelecek.
23.06.2018 16:18

Salvini: AB bir yıl içinde dağılabilir

İtalya Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, Avrupa Birliği'nin geleceğinin tehlikede olduğunu ve bu birliğin devam edip etmeyeceğinin önümüzdeki bir yıl içinde belirleneceğini söyledi.
23.06.2018 15:14

AKP iktidarı 9 projeye teşvik yağdırdı

Nisan’da Tayyip Erdoğan tarafından 23 projenin ‘süper teşvik’ vermek üzere seçildiği açıklanmıştı. Bu projelerden 9’una verilen destekler belli oldu. Toplam yatırım tutarı 18,5 milyar TL civarında olan projelere verilen destekler bu tutarı yakalıyor, hatta aşıyor. İki yatırımla 9 proje arasına giren Sancak’ın savunma yatırımları faiz kıyağıyla ihya ediliyor.
23.06.2018 13:42

İrlanda İşçi Partisi'nden Bu Düzen Değişmeli Platformu adaylarına destek

24 Haziran seçimlerine katılması hukuksuz şekilde engellenen Türkiye Komünist Partisi'ne yurtdışındaki dost ve kardeş örgütlerden destek sürüyor. İrlanda İşçi Partisi TKP'ye gönderdiği bir mektupla Bu Düzen Değişmeli Platformu adaylarına dayanışma ve başarı dileklerini iletti.
23.06.2018 13:27

MSGSÜ'de tahliye ertelendi

İstanbul Beşiktaş’taki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın 26 Haziran’da boşaltılmasına ilişkin karardan son anda dönüldü.
23.06.2018 13:14

'Patates ve soğan ithalatı, üretimi bitirir'

Türkiye seçimlere az bir süre kala olağanüstü yükselen patates ve soğan fiyatlarına kilitlendi. Fiyat iniş çıkışlarının ekim kararını etkilemesi ve istikrarsızlaştırması, patatesteki en önemli sorunlardan biri. Planlı ekim yerine piyasaya tabi olan ekim stratejisi, patateste dengesizliğe yol açtı.
23.06.2018 12:25

Etiyopya'da mitingde patlama

Etiyopya'nın başkenti Addias Ababa'da, Başbakan Abiy Ahmed'in katıldığı mitinge el bombası ile saldırı gerçekleştirildiği kaydedildi.
23.06.2018 11:45

İşçiler Macron'un sarayının gazını kesti

Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un özelleştirme politikalarına karşı çıkan işçiler, tepkilerini göstermek için Elysee Sarayı'nın gazını kısa süreli kesti.
23.06.2018 13:06

Çavuşoğlu İtalyan basınına konuştu: AB üyeliği hala stratejik hedefimiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İtalyan La Repubblica’nın sorularını yanıtladı. AB üyeliğinin hala stratejik hedef olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Erdoğan’ın ‘Batı’ya bir ders verelim’ ifadesinin muhalefeti destekleyenler tepki olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, S-400’lerin NATO sistemlerine tehdit olmayacağı konusunda Rusya’dan güvence alındığını da iddia etti.
23.06.2018 10:21

Tarım Bakanı'ndan 'patates' açıklaması: Hayretler içerisindeyim

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 'Dediler ki 'patates elimizde depolarda kaldı, 50 kuruşa alan yok, bize ihracat desteği verin' Biz de bunun üzerine patatese ihracat desteği verdik. Bütün bakanlar imzaladı. Nasıl olur da böyle bir durumda 50 kuruş olan patates 5-6 liraya çıkar anlamış değilim, hayretler içerisindeyim' dedi.
23.06.2018 09:39

'Bizi öldüren bu düzene mecbur değiliz'

Bu Düzen Değişmeli Platformu'nun İzmir 1. bölge milletvekili adayı, psikiyatrist Deniz Arık Binbay, İzmir'in son 10 yılda bozulan ruh sağlığına dikkat çekerek, 'İntihara bağlı ölümler yüzde 25 oranında arttı. Bizi hastalandıran ve bazılarımızı ölüme sürükleyen bu düzende yaşayıp ölmeye mecbur değiliz. Bu düzen değişmeli' dedi.
23.06.2018 09:48

Demirtaş: Millet İttifakı ile HDP işbirliğine gidebilir

HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, Meclis çoğunluğunun muhalefette olması ve Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi şeklinde bir seçim sonucuyla karşı karşıya kalınması durumunda muhalefetin birlikte hareket edebileceğini, Millet İttifakı ile HDP'nin 'Demokrasi İttifakı' çerçevesinde işbirliğine gidebileceğini söyledi.
23.06.2018 09:01

Devr-i sabık

Ülkeyi yıkımın eşiğine getirip bırakan “mümkünse her şeyin başı” neden ilan ettiğini bilmediğimiz erken seçimden sonra bir de seçim manifestosu açıkladı. 24 Haziran seçimleri Türkiye için bir milat olacaktı. Küresel öncü bir güç olacaktık yakında. Ayrıca, "Tam kuvvetler ayrılığı ile Meclis yasa yapmaya ve hükümeti denetlemeye, hükümet etkili icraata, yargı da bağımsız ve tarafsız bir biçimde...
23.06.2018 08:30